Profesjonalną analizę sensoryczną wg ustalonych metod, zleca się raczej firmom zewnętrznym w celu ustalenia informacji pod kątem marketingowym.
Warunki i zasady przeprowadzania oceny sensorycznej:
- Pomieszczenie powinno być przestrzenne, dobrze wywietrzone, wentylowane i przede wszystkim wolne od obcych zapachów, które mogłyby zafałszować wynik oceny.- Optymalna temperatura w pomieszczeniu to ok. 18 - 20 stopni.
- Oświetlenie najlepiej naturalne.
- Wydzielone odrębne stanowisko przeznaczone tylko do analiz. W miejscu gdzie jest spokój - możliwie jak najdalej od drzwi, dróg komunikacyjnych, stanowisk komputerowych.
- Blaty powinny być koloru białego (niezbędne do prawidłowej oceny barwy) - ewentualnie dobrze sprawdza się również zwykła, biała kartka.
- W czasie oceny należy mieć pod ręką kubek z wodą w celu przepłukania ust - ocena smaku.
- Badanie wykonywać min. 1-2 h po posiłku - nie wcześniej.
- Przed badaniem nie palić tytoniu.
- Próbki przeznaczone do badań powinny być reprezentatywne - najlepiej pobrane ze środka worka/skrzynki/zbiornika. W przypadku wyrobów wskazana jest ocena z każdej partii produkcyjnej.
- Wszystkie wyniki należy zapisywać w odpowiednim miejscu. Ułatwi to kontrolę nad produktem, prace nad poprawą jego jakości, a także dotarcie do odpowiednich partii w przypadku reklamacji.
- Osoba przeprowadzająca badanie powinna dokładnie znać cechy charakterystyczne produktów i surowców, żeby móc prawidłowo wyłapać niezgodności.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz