Najważniejsze cechy jakie powinien spełniać dobry Specjalista:
(kolejność przypadkowa)- Rzetelność, sumienność i dokładność - niezastąpione np. przy analizach chemicznych. Tu nie można pozwolić sobie na bylejakość. Wszystko musi być przeprowadzone zgodnie z przepisami. Odczynniki chemiczne i naważane próbki muszą być starannie odmierzone.
- Wielozadaniowość - w codziennej pracy nie można skupić się tylko i wyłącznie na jednym zadaniu. Zawsze jest coś dodatkowego do zrobienia. Poza stałymi czynnościami, obok wynika wiele innych.
- Dobra organizacja pracy - podstawa żeby móc wszystko ogarnąć; codzienne kontrole i analizy, audyty, szkolenia, rozporządzenia, nadzór nad systemem HACCP, dopilnowanie harmonogramów itp.
- Dobry kontakt z innymi Pracownikami - z szefostwem to wiadomo, ale dobrze należy dogadywać się również z podwładnymi (pracownikami produkcyjnymi, magazynowymi). Przede wszystkim ułatwi to nam pracę poprzez szybszy i sprawniejszy dostęp do wielu informacji związanych z produkcją (dla sympatycznego Kontrolera łatwiej przyznać się nawet do błędu).
- Umiejętność przeprowadzania szkoleń - zarówno tych zaplanowanych, do których możemy się przygotować jak i codziennych, gdzie należy tłumaczyć Pracownikom jak powinni postępować w zaistniałych sytuacjach.
- Wysoka wrażliwość sensoryczna - stałym punktem programu jest ocena organoleptyczna produktów i surowców. Osoby o nierozwiniętych kubkach smakowych mogą mieć problem z "wyłapaniem" odpowiedniego smaku. Mile widziane osoby niepalące.
- Chęć zdobywania wiedzy - trzeba być na bieżąco z rozporządzeniami i wymogami jakościowymi, śledzić wprowadzane przez Państwo zmiany.
- Znajomość technologi produkcji - bez podstaw jak funkcjonuje produkcja i jak powstaje dany produkt, nie da się kontrolować jego jakości.
- Łatwość nawiązywania kontaktów - kontroler jakości nierzadko musi konfrontować się z osobami zgłaszającymi reklamacje. Podstawą jest kulturalne i jak najszybsze rozwiązanie sprawy.
- Umiejętność prowadzenia dokumentacji.
- Spostrzegawczość.
- Wymagane wykształcenie wyższe.
Przykładowy zakres obowiązków Kontrolera Jakości w Przemyśle Spożywczym:
- Codzienne obchody po Produkcji
- Kontrola sensoryczna, organoleptyczna i fizyczna wyrobów i surowców
- Kontrola Krytycznych Punktów Kontroli
- Kontrola pracowników - ubiór, higiena itp
- Tworzenie, prowadzenie i monitorowanie systemu HACCP i dokumentacji
- Tworzenie Specyfikacji wyrobów
- Kontrola Prób Przechowalniczych
- Kontrola mikrobiologiczna
- Przeprowadzanie szkoleń
- Przeprowadzanie Audytów
- Tworzenie receptur
- Wykonywanie Prób Technologicznych
- Kontakt i współpraca z innymi działami
- itp.
Zakres obowiązków może być bardzo zróżnicowany w zależności od zajmowanego stanowiska, od ilości osób pracujących w dziale i od struktury przedsiębiorstwa.
Niemniej jednak zawód Kontrolera Jakości jest bardzo ciekawy. W pracy tej nie ma czasu na nudę i rutynę. Jest to zawód dla osób, które lubią jak coś się dzieję. Osoby chcące tylko siedzieć za biurkiem, muszą pomyśleć o zmianie kierunku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz