HACCP
Analiza Zagrożeń i Krytyczne Punkty Kontroli
(Hazard Analysis and Critical Control Point)
W świetle prawa:
- Rozporządzenie nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiające ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołujące Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiające procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności.- Rozporządzenie nr 882/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 30.04.2004 r. w sprawie kontroli urzędowych przeprowadzanych w celu sprawdzenia zgodności z prawem paszowym i żywnościowym oraz regułami dotyczącymi zdrowia zwierząt i dobrostanu zwierząt
- Rozporządzeniu nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych.
W myśl tego ostatniego wszyscy producenci artykułów spożywczych mają obowiązek wdrożenia systemu HACCP w swoich firmach. Wielkość i profil działalności nie ma znaczenia. Zasada ta obowiązuje od 1 stycznia 2006 r.
Co to jest system HACCP? Główne cele systemu HACCP:
Przede wszystkim głównym założeniem systemu HACCP jest zapewnienie bezpieczeństwa produkowanej żywności, poprzez przewidywanie i zapobieganie zagrożeniom. Celem jest identyfikacja zagrożeń pod kątem jakości zdrowotnej, oszacowania prawdopodobieństwa jego wystąpienia, a także określenie procedur mających zminimalizować ryzyko ich wystąpienia oraz sposoby ich ograniczenia.W praktyce stosowanie systemu HACCP w dużej mierze ułatwia funkcjonowanie zakładów przemysłu spożywczego. Wystarczy poświęcić kilka (dłuższych) chwil na stworzenie swojej "świętej księgi" by w przyszłości zaoszczędzić sobie kłopotów, a także zaoszczędzić czas. Czas, który jest ograniczony w przypadku nagłej awarii. Posiadanie sprawnego systemu HACCP pozwala na szybkie reagowanie wg wcześniej ustalonych procedur.
Jednak nie zapominajmy, że to przewidywanie potencjalnych kłopotów jest najważniejsze. W ten sposób jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność.
Czytaj też: 7 zasad systemu HACCP
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz